سوگ ياد

بر سنگ مزارم قفسي بگذاريد                  تا ببينند چه آمد به سر بال و پرم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  روز پنجشنبه اول ارديبهشت ماه هشتاد و چهار مصادف با بيست و پنجمين سال درگذشت سهراب سپهري و نيز روز گرامي داشت سعدي ، به همت انجمن شاعران ايران جاسه يادبودي براي شاعر معاصر مرحوم دكتر سيد حسن حسيني در خانه هنرمنران ايران برگذار شد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

  مراسم در ساعت مقرر و با استقبال بسيار خوب دوست داران شعر و ادبيات آغاز شد به طوري كه عده زيادي مراسم را به صورت ايستاده تماشا كردند.

  سيد حسن حسيني از چهره هاي  برجسته غزل نو بود دستي در ترجمه داشت و در رباعي نو سرآمد بود.    

شعرش ريشه در گذشته داشت، در هواي امروز نفس مي كشيد و چشم به فردا داشت.

 

  اجراي مراسم بر عهده سهيل محمودي از دوستان شاعر بود. او در ابتداي مراسم از فاطمه راكعي براي صحبت دعوت كرد. خانم راكعي( از مسئولان انجمن شاعران ايران)  در مورد جريان ساز بودن حسيني در زمينه شعر متعهد و خلوص نفس و شعر او سخن گفت.

  عمران صلاحي از طنز پردازان بنام در مورد تاريخچه طنز در ادبيات معاصر از نيما به بعد سخن گفت. صلاحي به دو گونه طنز اشاره كرد، يكي طنز در لفظ و ديگري طنز در رفتار، و با ذكر مثال هايي از آثار طنز حسيني آن را واجد هر دو نوع طنز پردازي دانست. وي همچنين تاكيد كرد خلق شخصيت هايي مثل شاعر و تاجر در آثار حسيني از نقاط اوج كار اوست.

شاعري شايعه بود      نقد تكذيبش كرد

شاعري وام گرفت     شعرش آرام گرفت

  استاد محمود شاهرخي از چهره هاي مورد علاقه و احترام سيد حسن حسيني علي رغم بيماري  در مجلس حاضر شده بود و طي سخناني فقدان حسيني را مصيبتي مضاعف خواند.  وي همچنين رباعي اي در سوگ حسني خواند.

  موسي بيدج از مترجمان حرفه اي ادبيات عرب در سخناني از حسيني به عنوان مترجمي ياد كرد كه در ترجمه نه با تكيه صرف به عقل و منطق بلكه با افزودن احساس خود كار مي كرد.  وي همچنين حسيني را مترجمي اهل تحقيق و سخت گير ناميد و ااز تجربه همكاري مشترك خود با حسيني در چاپ كتاب نگاهي به خويش سخن گفت و خواستار چاپ جلد دوم اين كتاب با دست نوشته هاي منتشر نشده حسيني شد. بيدج همچنين از تسلط حسيني بر زبان عربي علي رغم خودآموخته بودن وي ابراز شگفتي كرد.

  محمد رضا عبدالملكيان ( شاعر) از توانايي حسيني در مديريت و ساماندهي تشكل هاي ادبي گفت و شعر بلند

" حالا كه آمده اي " را كه به ياد حسيني سروده بود براي حاضران خواند كه با استقبال بسيار روبرو شد.

در آخرين قسمت از بخش اول مراسم ساعد باقري با اشاره به اينكه بيش از هفتاد درصد آثار حسيني هنوز چاپ نشده اند ابراز اميدواري كرد با همت خانواده آن مرحوم و انجمن شاعران ايران هر چه زودتر اين آثار نيز به دست علاقمندان شعر حسيني برسد. باقري همچنين  تعدادي از غزل هاي حسيني را خواند كه حاضران به شدت تحت تاثير قرار داد.

  در بخش دوم برنامه حسين زمان با همراهي نوازندگي پيانو عباس چراغعلي سه ترانه اجرا كرد. ترانه سوم با نام يا مولا از رباعي هاي حسيني بود و زمان با يادآوري ديدار خود با وي از دقت نظر و سخت گيري حسيني در استفاده از تك تك كلمات اين ترانه گفت.

  دكترامير اسماعيل آذر از دوستان نزديك مرحوم حسيني از خاطرات مشترك خود با آن مرحوم گفت و از روحيه طنز وي ياد كرد و اشعاري  را كه به طنز در مورد  وي سروده بود خواند:

يوم الخميس ما همه صرف تنيس شد          باشد كه روز جمعه برآري دمار درس!

سپس  ساعد باقري براي بار دوم به روي سن آمد و از كساني كه شعري از دكتر حسيني در اختيار دارند  خواست تا اين امانت را براي نگهداري و چاپ به انجمن بسپارند و سپس نمونه هايي از اشعار سپيد دكتر حسيني را خواند.

  در خاتمه پسر مرحوم حسن حسيني، مهديار و برادي آن مرحوم سيد حسين به دعوت سهيل محمودي روي صحنه آمدند و ضمن بيان خاطراتي از پدر و برادرشان از حضار تشكر كردند.

  از حاضرين در اين مراسم مي توان از قيصر امين پور، منوچهر آتشي، رسول ملاقلي پور، هادي خانيكي و بسياري از شاعران و دوست داران ادبيات بخصوص اعضا دفتر شعر جوان نام برد. ضمن اينكه دكتر مصطفي معين كانديداي رياست جمهوري نيز براي دقايقي در اين مراسم شركت كرد.

 

 

 

 

 

  از ديگر نكات اين جلسه بايد به بي دقتي برگزار كننده گان در تعيين جا براي خانواده آن مرحوم اشاره كرد، به طوري كه همسر مرحوم حسيني در رديف هاي آخر و دخترش بطور ايستاده مراسم را دنبال مي كردند.

 

  برگزاري چنين مراسمي هر چند بسيار پسنديده و در خور قدرداني از زحمات بانيان آن است اما دريغ كه همانگونه كه عمران صلاحي گفت كاش در زمان حيات شخص انجام شود چنان كه مراسمي براي خود صلاحي برگزار شد و مرحوم حسيني يكي از سخنرانان آن مراسم بود، و افسوس كه اين كار رويه اي براي همه بزرگان ادب و هنر اين ملك نيست چنان كه مثلا براي مرحوم حسين منزوي يادبودي درخور برگزار نشد.

 ***(‌ عكس ها از كيان امانی از سايت خانه هنرمندان )

/ 7 نظر / 19 بازدید
mrkoorosh

delam barat tang shodeh

mrkoorosh

marjan

قربونت برم من! اومدم خونه حتما بهت زنگ ميزنم

سهراب

دلم برات تنگ شده! امممم، اومدی خونه به من هم زنگ بزن. بعد از کوروش و مهرنوش، نوبت من هست. راستی اسم من سهراب ا‌وووش هست

mim

نرخ نادانی دعای مستجاب نرخ دانايی . . .

محمد طلوعي

راست می گی. يعنی باور کنم. تو اصلا چرا من رو پيدا نمی کنی يه کم جلوم ازم تعريف کنی. به هر حال ممنون. يه شعر ماست ديگه هم می‌ذارم.