ناگهان روزی می آید / که سنگینی رد پاهایم را / در درونت حس کنی / رد پاهایی که دور می شوند / و این سنگینی / از هر چیزی طاقت فرساتر خواهد بود

ادوارد دست قيچي - .: نقطه آبي :.

پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٤
ادوارد دست قيچي

 

 Edward Scissorhands (1990)

كارگردان: تيم برتونTim burton

 

 

 

 

ادوارد

 

Starring:
Johnny Depp   Winona Ryder
Dianne Wiest   Anthony Michael Hall
Vincent Price   Alan Arkin
Kathy Baker   Bryan Larkin
O-Lan Jones   Caroline Aaron
Gina Gallagher   Nick Carter

Director:   Tim Burton
Producer:   Denise DiNovi
    Tim Burton
Screenwriter:   Caroline Thompson
Associate Producer:   Caroline Thompson
Cinematographer:   Stefan Czapsky
Composer:   Danny Elfman
Costume Designer:   Colleen Altwood
Editor:   Richard Halsey
Executive Producer:   Richard Hashimoto
Production Designer:   Bo Welch
Set Decorator:   Cheryl Carasik
Story:   Tim Burton
    Caroline Thompson

 

تيم برتون 

 

  فرق كارگرداني تيم برتون با بيشتر كارگرداني كه كار تخيلي مي كنند انگار در همين يك نكته ساده است: او از يك فكر خوب ، به يك فيلم خوب ميرسد! يك فكر خوب تقريبا همان چيزي است كه در جريان فيلم هاي تخيلي اغلب كارگردان ها به فنا ميررود!

   بازي ها در اين فيلم روان ولي درخشان است. لوكيشن ها غريب اما رنگارنگ و دوست داشتني است

 و همه جا پر از رنگ است .... رنگهاي شاد و عروسكي كه بر فانتزي بودن موضوع فيلم تاكيد مي كند. اين فيلم را كه محصول 1990 آمريكاست حتما ديده ايد اما با اينكه از آن دست فيلم هاي پيچيده نيست كه هر بار بشود چيزي از آن كشف كرد، ميشود آن را بارها ديد.  در ادوارد دست-قيچي با يك فيلم راحت روبرو هستيد كه نه شما را مي ترساند، نه در طول فيلم در تعليقي آن چناني غوطه وريد و نه حتا پاياني نامنتظره دارد... اما همه اين نداشتن ها به نظر من از قوت كارگرداني تيم برتون است. او شما را با زوائد پيچيده رو به رو نمي كند و با حوادث غير منتظره سركار نمي گذارد. با اين همه مدت ها پس از تماشاي فيلم مي توان با شيريني اين داستان سرگرم بود. همين كلمه را مي خواستم!"شيرين" يك فيلم شيرين پيش روي شماست. و به تناسب، همه چيز اين فيلم شيرين است. از لوكيشن ها گرفته تا بازي ها. فيلم برداري ساده و به دور از تكنيك هاي روز هاليوود، موزيك بسيار دوست داشتني كه هرجا لازم است ما را به عظمت اتفاقي كه در حال وقوع است دعوت مي كند، به دور از تعليق و ترس. موزيكي بسيار هنرمندانه و زيبا! تمام اتفاقاتي كه بايد در فيلمي از اين ژانر بيفتد در ادوارد دست- قيچي به ساده ترين شكل ميافتد. يك قهرمان داريم كه از قلعه متروكش به ميان مردم مي آيد... يك عشق ساده داريم ( كه winona ryder كوچولو متخصص بازي عشق هاي ساده و آسان، آن را بازي مي كند ) يك دشمن داريم كه دلايل بسيار ساده اي براي بدي كردن دارد، يك مشت هم سايه فضول، پليس هميشه در صحنه و...  همين! به همين سادگي!  در ادوارد دست – قيچي  (با بازي بي نظيرGohnny depp) ديدن يك آدم عجيب كه ساخته دست يك مخترع پير است – يك اختراع نيمه تمام-  با آن چهره رنگ پريده و بي خون ، با صورتي بدون مژه بدون مو، با دو كبودي به جاي ابرو، با شيارهاي بي شماري روي صورت – رد زخم- با موهاي آشفته عجيب كه انگار به برق وصل بوده، با ده ها چاقو و قيچي بزرگ وعجيب به جاي مچ دست... در حالي كه در كنجي از قلعه متروكش در تاريكي كز كرده ، معصومانه و البته مهربانانه به ما نگاه مي كند!

او اصلا ترسناك نيست! دوست داشتني است. اگر شما ويزيتور يك شركت توليد لوازم آرايشي باشيد مي توانيد او را ساعت ها آرام بنشانيد و انواع ماسك ها و كرم ها و لوسيون هايتان را روي صورتش امتحان كنيد! او يك هنرمند تمام عيار است: مي توانيد حتي اصلاح موهايتان را به او بسپاريد!

 

¤ نوشته شده توسط مرجان در ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ

ارسال به : Balatarin Donbaleh Cloob Mohandes Delicious Stumbleupon Friendfeed Twitter Facebook Greader Addthis to other
..........................................................................پیامهای دیگران ()